Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

mengü ertel

2 posters
YazarMesaj
rose
Moderator
Moderator
rose

mengü ertel Empty
MesajKonu: mengü ertel   mengü ertel Icon_minitimeCuma Mayıs 25, 2007 3:05 am

mengü ertel 04ekl

Baba ile oğulu buluşturan sergi

İhsan YILMAZ

Ünlü grafik sanatçısı Mengü Ertel ve oğlu Zen grubunun solisti Murat Ertel aynı sergide buluştu. Keşanlı Ali, Korkunç Ivan, Hacivat-Karagöz, Ateş Kuşu, Mata-Hari gibi sanatçıların yarattığı sanal kahramanları grafik diliyle anlatan ve onları ‘‘büyülterek’’ sergileyen Mengü Ertel'in sergisinin müziğini de oğlu Murat Ertel yaptı. Sergiyi gezenlere Zen grubunun yaptığı bu müzik eşlik ediyor. Mengü Ertel'in sesinin de kullanıldığı bu parçalar, kısa süre sonra 'Zen-Mengü Ertel-Büyültmeler' adıyla albüm olarak da yayınlanacak. Dolmabahçe Kültür Merkezi'nde açılan sergi 30 Nisan tarihine kadar gezilebilir.

'Büyültmeler' sergisinin çıkış noktası neydi?

Ben daha çok tiyatro afişleriyle tanındım. Bunun yanında özgün çalışmalarım da olmuştu. Muhsin Ertuğrul'a ithaf ettiğim 'Aktörlük Üzerine Aykırı Çizgiler' adlı bir sergi açmıştım. Daha sonra 'Doğurgan Döngü' ve 'Oyuncular' başlıklı sergilerim oldu. Bütün bu sergilerden sonra yeni bir sergi fikri vardı kafamda. Bu düzenlediğim sergide sanal insanları, sanatçıların yarattığı insanları, Hamlet, Keşanlı Ali, Cingöz Recai, Zübük gibi tipleri görsel yoldan, grafik diliyle yansıtmak istedim. İki üç yıldır kafamda taşıdığım bu projeme 1998'in ikinci yarısında başladım. Çalışmalarım sırasında muhtelif tipleri irdelemeye başladım ve onları yeni bir üslupla, grafik diliyle anlatmak istiyordum. Elime bir hat kalemi geçti. Zaten daha önceki çalışmalarımda da hat sanatından izler vardır. Bunlardan da faydalanarak, yeni bir üsluba yöneldim. Hat sanatçılarının meşk dedikleri serbest çalışmayla elde ettikleri, daha çok bileklerini alıştırarak kalemlerinin akıcılığını kullanarak yarattıkları bir yöntem. Ben de bu çalışmalarımı bu tarz ile gerçekleştirdim. Daha sonra bunları mekana göre büyülterek sergiledik.

Kahramanlar üzerinde çok duran birisiniz. Sadece sanal olanlarıyla değil, gerçekleriyle de ilgilendiniz. Örneğin Cumhuriyet'e Kanat Gerenler adlı bir televizyon dizisi yaptınız ve genç cumhuriyetin her alanda hamle yapmasını sağlayan kişileri tanıttınız. Nedir sizi kahramanlara çeken?

Önder insanlar, insanlığın ileri gitmesini sağlayan kişilerdir. Buluşlarıyla, hareketleriyle, özverileriyle. Bu arada engelleyiciler de var tabii. Bir Makbet, ölmez bir sanat tipidir ama kötülüğün de simgesidir. Cumhuriyet'e Kanat Gerenler, 52 dizilik bir proje olarak başlamıştı ama 189 bölüme çıktı. O çalışma üç buçuk sene falan sürdü. Esasında çok yanlış bir zamanda kesildi. Cumhuriyetin 75. yılı kutlamaları çerçevesinde sürdürülmesi gerekirdi.

Sergiye oğlunuzun, Zen grubunun solisti Murat'ın müziği eşlik ediyor. Yaptığı müziği nasıl buluyorsunuz?

Valla önce yadırgıyordum ama giderek alıştım. Sergi sırasında özgün bir müzik yaptılar. Ben oldukça beğendim, sergiyi gezenler de çok beğendiler. Onların sayesinde ben de çağdaş müziğe kulak vermeye başladım.

devamını okumak isterseniz:

http://arsiv.hurriyetim.com.tr/tatilpazar/turk/99/04/25/eklhab/04ekl.htm
wertsay
mor
mor
wertsay

mengü ertel Empty
MesajKonu: Geri: mengü ertel   mengü ertel Icon_minitimeSalı Haz. 12, 2007 5:38 am

Türkiyenin eski grafikerlerinden iyi bir usta, oğlunun sorumluluğu büyük bence. Birşeylere emek vermiş ve isim olmuş bir şahsiyetin çocuğu olmak bence çok zor. Ona buradan kolay gelsin ve babana sahip çık derim ancak.

mengü ertel
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-