Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Aptal! sarışının fendi akıllı! güzelleri yendi

YazarMesaj
vasko
Moderator
Moderator
vasko

Erkek

Aptal! sarışının fendi akıllı! güzelleri yendi Empty
MesajKonu: Aptal! sarışının fendi akıllı! güzelleri yendi   Aptal! sarışının fendi akıllı! güzelleri yendi Icon_minitimePtsi Mart 31, 2008 8:15 am

Son zamanların en matrak ama bir o kadar da gerçekçi haberinin kahramanı televizyon ekranlarının güzel yüzü “aptal!” sarışın Aysun Kayacı oldu. Bu güzel kızımız NTV’deki canlı yayında öyle sözler söyledi ki, programa katılan “güzel” akıllılar ne yapacaklarını şaşırdı.
Aslında program ustaca hazırlanmıştı. Baş sunucu olarak “süper entelektüel” bir televizyoncu. Sert tavırları, insanları küçümseyen, sayın demekten imtina eden, döver gibi soru soran böylelikle “kalite sembolü” olduğunu düşünen Çiğdem Anad.
Programın ikinci sunucusu sinemadan çok “argo” konuşmaları ve “entelektüel takılmaları” ile tanınan Müjde Ar.
Üçüncü sunucu edebiyatımıza çok önemli eserler kazandırmış, entelektüel boyutu tartışmasız olan yazar Pınar Kür.
İşte bu üçlüye biraz matraklık olsun, biraz reyting getirsin diye konan bir sarışın, Aysun Kayacı. Bu genç kızımızın görevi, son derece ciddi ve entelektüel biçimde konuşan diğer sunucuların yanında “çıkıntılık” yapması, sarışınlığın getirdiği “aptallıkla” insanları güldürmesi.
Çünkü Aysun Kayacı güzelliğinden öte bir özelliği olmayan, günün konularına kafası basmayan, bastığını zannettiği anda da “komik” duruma düşen biri program formatına göre.

Ne güzel konuşuyorduk

Program bu formatıyla aylardır sürüyor. Aysun Kayacı da verilen rolü gayet güzel oynuyor. Başta programın diğer sunucuları olmak üzere izleyiciler de bu güzel kıza gülüyor hep.
Derken son program geliyor. Üçlü yine ciddi ciddi entelektüel birikimlerini ortaya koyuyorlar. Parti kapatma, demokrasi konuşuluyor. Aysun Kayacı her zaman olduğu gibi “komik rolünü oynayacağı” sırada rolü bir kenara bırakıp gerçek duygularını söylüyor: “Ben vergi veriyorum, vergisini vermeyen dağdaki çobanla benim oyum niye eşit?”
Soru tabii ki entelektüelleri önce güldürüyor. İlk lafı Müjde Ar kapıyor, alaylı tonla “O zaman en çok vergi verenin 60 oyu olsun” diyor. Yüzünde tebessüm, rolünü iyi oynayan “aptal sarışına” atılmış “demokratik bir gol” diye düşünüyor besbelli.
Ama o da ne; Aysun kızımız ısrarlı, yüzünde ve ses tonunda “aptallık” falan yok. Diyor ki “Ama siz şu an ayak takımının iktidara getirdiği partiden şikayet etmiyor musunuz?”

İpin koptuğu an

İşte zurnanın zırt dediği yer. Müjde şaşkın. Çiğdem Anad “Eyvah” diyor içinden “Yahu bu kız rolü unuttu, gerçekten aptallık yapıyor, şimdi programın başına bir şey gelirse?” Haksız da değil. Yayını yaptıkları kanal AKP’nin yanında yer almış bugüne kadar. Onu rahatsız edecek hiçbir şeye izin verilmemiş. Şimdi işler karışıyor. Ya Tayyip Bey arayıp “Bu ne kardeşim” derse.
Pınar Kür gülümsüyor, kafa sallıyor, sanki içinden “Aferin be kızım, aptal maptal dedik ama neler söylüyorsun böyle?” diye geçiriyor.
Müjde Ar yine durumu kurtarmaya çalışıyor. O belli ki Çiğdem Anad gibi hesap yapmıyor kafasında ama hayli de şaşkın. Savunmaya geçiyor “Biz ayak takımı demedik ki!”
Aysun sular seller gibi, durdurmak mümkün değil. Devam ediyor; “Sonradan belediyelerin diploma dağıtır gibi tapularını dağıttığı gecekondu dikenle, kaçak elektrik kullananla, ki bu yüzbinleri buluyor, Türkiye’de vergi kaçıranla benim oyum neden eşit acaba?”

“O kadar da değil”

Müjde Ar’ın sabrı taşıyor. “Aptal rolü dedikse bu kadar da değil” diyor belli ki ve yine müdahale ediyor üstelik popülizmin en bayağısını kullanarak “O zaman seni gecekonduya göndereyim iki gün yaşa.” Müjde herhalde “Geçirdim mi salak” diye düşünürken Aysun tutulamıyor; “Bir siyasi parti gelip gecekonduların bilmem nesini verecek, odun verecek, kömür verecek. Ondan sonra da memleket Arabistan olacak. Oldu da.”
Çiğdem Anad şaşkın, Müjde Ar şaşkın. “Aptal sarışın” öyle bir rol kaptı ki, sormayın gitsin. Herkesin havası sönüverdi bir anda. Bir tek Pınar Kür, Aysun kızımızın duygularını anlıyor ve onu onaylıyor.

Kimse cesaret edemiyor

Aslına bakarsanız Aysun Kayacı’nın söylediklerini bugün düşünen pek çok akademisyen, düşünce adamı, siyasetçi ve yazar var. Ama bunu söylemek kolay değil. Bir kere düz mantıkla baktığınızda bu sözler demokrasiye şiddetle aykırı. Oy herkes için eşittir. Bütün dünyada bu böyle.
Ancak başka bir gerçek de var. Gelişmiş Batılı ülkelerde sistem eğitim, kültür, bilgi, görgü açısından yeterli olmayanları “seçilebilecek” duruma asla getirmiyor. Bakın Amerika’nın gelmiş geçmiş en beceriksiz, en aptal, en dirayetsiz başkanı olarak tanımlanan (tanımlar bana ait değil, bizzat Amerikalılar böyle söylüyor) George W. Bush Yale mezunu. O Yale ki dünyanın en önemli üniversitesi. Bütçesi milyonlarca dolar. Araştırmaya ayrılan bütçesi de milyonlarca dolar. Ve Amerika’nın en yeteneksiz başkanı bile en azından bu okulu bitirmiş olmak durumunda.

Bu yazının sonu

Aysun Kayacı olanca samimiyeti ile pek çok kişinin aklını kurcalayan bir konuyu gündeme getirdi. Bazen en önemli konular en “aptal” sanılan kişiler tarafından dile getirilir. Amerika’da hasılat rekorları kıran “Bu nasıl sarışın” filmini izleyenler ne demek istediğimi daha iyi anlayacaktır.
Şunu bilmeliyiz ki, kimse “aptal” değildir. Onları konumlandıran başkalarıdır. Nitekim Aysun Kayacı da program formatı gereği “aptal” olmakla konumlandırılmıştı. Ancak günümüzün gerçekleri aslında “aptal” rolü oynayan “akıllıların” bile sabrını taşırıyor.
Bu pazar ilk kez daha uzun bir yazıyla karşınıza çıktım. Çünkü başta da dediğim gibi son zamanların en önemli haberiydi bu bence.
Şimdi diliyor ve umuyorum NTV yönetimi iktidarın hışmına uğrama korkusuyla programı kaldırmaya kalkmaz. Bugün tekrarı olması gerekiyor, tekrar izlemeye çalışacağım.

Can Ataklı

Aptal! sarışının fendi akıllı! güzelleri yendi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-