AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  GaleriGaleri  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

 

 Uçan Spagetti Canavarı

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
vasko
Moderator
Moderator
vasko

Erkek
Mesaj Sayısı : 919
Yaş : 30
Kayıt tarihi : 29/12/06

Uçan Spagetti Canavarı Empty
MesajKonu: Uçan Spagetti Canavarı   Uçan Spagetti Canavarı Icon_minitimeÇarş. Ara. 31, 2008 8:10 pm

Uçan Spagetti Canavarı 800px-Touched_by_His_Noodly_Appendage

Pastafaryanizm

Pastafaryanizm veya Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi (İngilizce: The Church of the Flying Spaghetti Monster), Akıllı Tasarım iddialarını eleştirmek için oluşturulmuş, parodi bir din. Oregon Eyalet Üniversitesi fizik bölümü mezunu olan Bobby Henderson tarafından 2005'te kurulmuştur. Uçan Spagetti Canavarı bu dinin tanrısıdır. Bu dinin inananları kendilerine Pastafaryan demektedirler.

Kökenbilim

Pastafaryanizm adı İngilizce "pasta" (makarna) ve "rastafaryanizm" sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.

Tarihçe

Dinin kurulma amacı, ABD'nin Kansas eyaletinin eğitim kurulu tarafından eyalet okullarında evrim kuramına alternatif olarak Akıllı Tasarım konusunun müfredata alınması kararını protesto etmekti. Henderson, eğitim kuruluna gönderdiği bir açık mektupla Uçan Spagetti Canavarı adlı bir yaratıcıya olan inancından söz etti ve okullarda "Pastafaryan" yaratılış kuramının da okutulmasını istedi; bu suretle Akıllı Tasarım'ın öğretilmesine karşı reductio ad absurdum, yani "saçmalığa indirgeyen" bir sav öne sürmüş oldu.

Uçan Spagetti Canavarına, yakın geçmişteki popülerliği ve basının yoğun ilgisi nedeniyle Richard Dawkins gibi ateistler tarafından Russell'in Çaydanlığının çağdaş sürümü olarak bolca değinilmektedir.

İnançlar

Henderson, dininin inançlarını Akıllı Tasarım destekçilerinin sıkça kullandığı savlara tepki olarak geliştirdir. Henderson'un temel savları şunlardır;

* Evren, beraberinde bir dağ, ağaçlar ve bir cüce (resimde "cücük" yazıyor) ile birlikte, görünmeyen ve saptanamayan bir Uçan Spagetti Canavarı (USC) tarafından yaratılmıştır.

* Evrim hakkındaki bütün kanıtlar Uçan Spagetti Canavarı tarafından yerleştirilmiştir. USC, etraftaki şeyleri olduklarından daha yaşlı göstererek Pastafaryan'ların inançlarını sınamaktadır (ayrıca bakınız: Omfalos). "Örneğin, bir biliminsanı bir kalıntıya radyokarbon testi uygulasın. Kalıntıdaki Karbon-14'ün u'inin elektron ışınımıyla Nitrojen-14'e dönüştüğünü görsün, ve bu kalıntının yaklaşık 11.000 yıllık olduğu sonucuna ulaşsın; zira karbon-14'ün yarıömrünün 5.730 yıl olduğu düşünülüyor. Ancak bilimcimizin gözden kaçırdığı şey, yaptığı her ölçümde Uçan Spagetti Canavarı'nın gelip Kutsal Makarna Kollarıyla onun bulduğu sonucu değiştiriyor olduğudur. Elimizde bunun nasıl mümkün olduğunu detaylarıyla anlatan ve O'nun bunu neden yaptığını söyleyen çok sayıda belge mevcuttur. O elbette ki görünmez olandır, normal cisimlerin içinden kolaylıkla geçebilendir."

* Pastafaryan inancındaki Cennet'te göze çarpan iki nokta vardır. "A) Uçsuz bucaksız bira volkanlarıyla doludur. B) Bir striptizci fabrikası vardır."

* Pastafaryan dininin metinlerine "Delifişek" denir. On Emir yerine ahlâkî açıdan daha zayıf olan sekiz "Yapmazsanız Çok Memnun Olurum" öğesi içerir.

* Duaların ve Delifişek'in belli bazı ayetlerinin vb. sonunda "RAmen" denir. Bu sözcük Musevilik'te, Hıristiyanlık'ta ve İslam'da kullanılan "Amîn" (İngilizce: Amen) sözcüğü ile bir makarna çeşidi olan "ramen"in birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Her ne kadar geleneksel olarak büyük "R" ve "A" ile yazılsa da sadece büyük "R" ile yazılması da kabul edilebilir.

Korsanlar ve Küresel Isınma

Pastafaryan inanç sistemine göre, korsanlar "mutlak kutsallıktaki varlıklar"dır ve gerçek Pastafaryanlardır. "Hırsız ve dışlanmış" kişiler oldukları izlenimi Ortaçağda Hıristiyan din alîmlerince yayılmış yanlış bilgilerin sonucudur. Pastafaryanizme göre onlar gerçekte "barışsever kâşifler ve iyiniyet elçileri"dir ve çocuklara şeker dağıtırlar.

Henderson korsanlarla ilgili görüşlerini Kansas Eğitim Kuruluna gönderdiği mektuba ekledi. "Küresel ısınmanın, depremlerin, tayfunların vb. karakıyımlarının nedeninin dünyadaki korsan sayısının 1800'lerden beri azalmakta oluşu olduğu"nu ileri sürdü. Mektuba eklediği bir çizelgede korsanların sayısı azaldıkça küresel sıcaklığın yükseldiği görülüyordu; bu suretle istatistiksel olarak anlamlı görünen bir bağlaşımın illâ ki nedensel bir ilişkiye belirtmediğini gösteriyordu (kafa karıştırmak).

Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı

Bobby Henderson Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabını yazması için Aralık 2005'te 80.000$ USD miktarında bir öndelik aldı. Henderson, kitabın satışından elde edeceği gelirle bir korsan gemisi yapmayı ve dünyayı dolaşarak kâfirleri Pastafaryan dinine geçirmeyi planladığını söyledi. Kitabın yayım tarihi 28 Mart, 2006'dır

Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı, İncilin Pastafaryan dinindeki karşılığıdır. İncilde yer alan Musa peygamber gibi kişiliklere USM'de karşılık olarak bir korsan olan Kaptan Mosey gibi kişilikler getirir. Kutsal kitapta sekiz tane "Eğer Yapmazsanız Çok Memnun Olurum" yer alır; bunlar On Emir'in parodileştirilmiş halleridir.

Sekiz "Eğer Yapmazsanız Çok Memnun Olurum"

1. Eğer Benim Makarnavi Varlığımdan Bahsederken Sofuluk Taslayan Ben-Senden-Daha-Kutsalım Tipi Serserice Davranışlarda Bulunmazsan Çok Memnun Olurum. Eğer Bazı İnsanlar Bana İnanmazsa, Sorun Değil. Cidden, O Kadar Kendini Beğenmiş Değilim. Ayrıca, Meselemiz Onlar Değil, O Yüzden Konuyu Değiştirme.

2. Eğer Benim Varlığımı Başka İnsanları Bastırmak, Buyruk Altına Almak, Cezalandırmak, Deşmek, Ve/Veya, Yani İşte, Kaba Davranmak İçin Kullanmazsanız Çok Memnun Olurum. Ben Kurban Talep Etmiyorum, Ve Saflık Dediğin Suda Olur, İnsanda Değil.

3. Eğer Başka İnsanları Yargılamak İçin Nasıl Göründüklerine, Veya Nasıl Giyindiklerine, Veya Nasıl Konuştuklarına Bakmazsan, Veya, Yani, İyi Davran İşte, Tamam Mı? Ha Bir De Şunu Kalın Kafalarınıza Sokun: Kadın = İnsan. Erkek = İnsan. Aynı = Aynı. Biri Diğerinden Daha İyi Değildir, Tabi Konumuz Moda Değilse, Zira Kusura Bakmayın Ama Onda Üstünlük Kadınlarda, Ha Bir De Mor İle Fuşya Arasındaki Farkı Bilen Bazı Erkeklerde.

4. Eğer Sizin ve Karşınızdakinin Yasal Yaş Sınırı VE Ruhsal Olgunluğa Ulaşması Koşuluyla Sizi İnciten, Veya Arkadaşınızın Gönlününün ve İradesinin Razı Olmadığı İlişkilere Girmezseniz Çok Memnun Olurum. İtirazı Olanlara İse Şunu Söyleyebilirim: Gidin Kendinizi S****! (özgün metindeki gibi sansürlenmiştir). Eğer Bu Cevaptan Hoşlanmazlarsa Gidip Televizyonlarını Kapatsınlar, Yürüyüşe Falan Çıksınlar.

5. Eğer Başkalarının Bağnaz, Kadın Düşmanı, Nefret İçeren Fikirleriyle Miden Boşken Yarışmaya Kalkmazsan Çok Memnun Olurum. Önce Yemek Ye, Sonra Ne B** Yersen Ye!

6. Eğer Makarnavi Varlığıma Adamak Üzere Milyon Dolarlık Kiliseler/Tapınaklar/Camiler/Sinagoglar/Türbeler Yapmak Yerine Parayı Daha İyi Amaçlarla Harcarsan Çok Memnun Olurum (İstediğini Seç):

1. Fakirliği Ortadan Kaldırmak
2. Hastalıklara Çare Bulmak
3. Barış İçinde Yaşamak, Tutkuyla Sevmek, Ve Kablolu Televizyon Fiyatını Düşürmek
Ben Karmaşık Karbonhidratlı Sonsuz Kudretli Bir Varlık Olabilirim, Ama Hayattaki Küçük Şeyleri Severim. Bana İnan. Sonuçta YARATAN Benim.

7. Eğer Etrafta Dolanıp Herkese Seninle Konuştuğumu Söylemezsen Çok Memnun Olurum. O Kadar İlginç Biri Değilsin. O Kadar Böbürlenme. Ayrıca Sana İnsan Kardeşlerini Sevmeni Söyledim, Bu İpucu Yetmiyor Mu?

8. Eğer, Ee, İlgilendiğin Konuda, Yani Çokça Kapütilasyon/Kayganlaştırıcı/Kayzer Wilhelm Gerektiren Bir Konuda, Kendine Yaptırmayacağın İşleri Başkalarına Yapmaya Kalkmazsan Çok Memnun Olurum. Eğer Karşındakinin Gönlü Razı İse, (Madde 4'e göre) Yumul, Ve Miki Fare Aşkına, Bir KONDOM Tak! Cidden, Sadece Bir Lastik Parçası. Eğer İyi Hissetmeni Engellemesini İsteseydim Onu Dikenli Olarak Falan Yaratırdım.

bknz;
Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı - Vikipedi

Tarihçe ve gelişmeler

Uçan Spagetti Canavarı Kilisesinin ve adını aldığı tanrısının halka ilk sunuluşunun, Bobby Henderson'un USC'yi ve Akıllı Tasarımın okullarda öğretilmesini konu alan açık mektubunu Kansas Eğitim Kuruluna gönderdiği 7 Mayıs 2005 tarihinde olduğu söylenebilir. Henderson mektubu ve ardından kurul üyelerinden gelen tepkileri kendi internet sitesinde yayımladı .

Henderson'un kurula meydan okuyuşu duyuldukça internet sitesi ve sürdürdüğü savaşım ilgi uyandırdı ve destek topladı. Henderson'un savının hicivci ruhu, Uçan Spagetti Canavarını "blog"cular arasında olduğu kadar mizah internet kültürü sitelerinde gözdeleştirdi. Site ABD'deki Sensible Erection programında 17 Haziran 2005'te tanıtıldı. Ek olarak Boing Boing, Something Awful, Fark.com, Uncyclopedia gibi sitelerde de yer aldı. Uçan Spagetti Canavarı, Akıllı Tasarımın öğretilmesine karşı bir sembol haline dönüştükçe medya da konuyu işlemeye başladı.

Ağustos 2005'te, okuyuculardan birinin tepkisi üzerine BoingBoing.net sitesi İsa'nın Uçan Spagetti Canavarının oğlu olmadığını deneysel olarak kanıtlayabilen ilk kişiye 250.000$ "akıllıca tasarlanmış nakit" ödül vereceğini açıkladı, daha sonra da ödülü 1.000.000 dolara çıkardı. Bu söz konusu yaratılışçı Ken Hovind'in bilimcilerce mantık yanlışlarıyla dolu olduğu söylenen söz konusuna gönderme yapmaktaydı (Ken Hovind evrenin ve yaşamın ortaya çıkışının açıklanmasında evrimin "mümkün olan tek yol" olduğunu kanıtlayana 250.000$ ödül verecekti).

Gözde kültürde Uçan Spagetti Canavarı

* Playboy dergisinin Ocak 2006 sayısında Kansas Okul Kurulu'na gönderilen açık mektubun bir kısmı yayımlandı.

* Richard Dawkins, Tanrı Yanılgısı adlı kitabındaki bazı görüşlerini anlatmak için The Colbert Report ve Talk of the Nation - Science Friday gibi (ABD'deki) bazı TV programlarında USC'ye başvurdu.Dawkins'in South Park dizisindeki canlandırılmış karakteri de dizinin "Go God Go" bölümünde dine karşı bir sav kullanırken USC'ye başvurdu.

* Uçan Spagetti Canavarı The IT Crowd ve South Park gibi (ABD'deki) bazı televizyon programlarında yer aldı.

kaynak : Pastafaryanizm - Vikipedi


Uçan Spagetti Canavarı Flyingspaghettimonsterdv4


(Aşağıda okuyacağınız Bobby Henderson isimli ABD vatandaşının Kansas eyaletinde fen derslerinde Akıllı Tasarım konusunun öğretilmek istenmesini protesto amacıyla yazmış olduğu mektuptur.)

Size, Evrim teorisinin yanında alternatif Akıllı Tasarım teorisinin de öğretilmesi gerekip gerekmediği konusunda karar vermek için yapılan toplantınızı duymuş olmam nedeniyle yazıyorum. Sanırım hepimiz öğrencilere kendilerine en mantıklı gelen teoriyi seçebilmeleri için farklı bakış açıları sunmanın önemi konusunda hemfikiriz. Fakat ben öğrencilerin yalnızca bir Akıllı Tasarım teorisi duyacaklarından endişeliyim.

Birden fazla Akıllı Tasarım teorisi olduğunu unutmayalım. Ben ve dünyanın çeşitli yerlerinden pek çok insan evrenin Uçan Spagetti Canavarı tarafından yaratılmış olduğuna dair güçlü bir inanca sahibiz. Gördüğümüz ve hissettiğimiz her şeyi yaratan O’dur. Biz şiddetle hissediyoruz ki evrimsel süreçleri işaret eden karşı konulamaz kesinlikteki bilimsel kanıtlar O’nun tarafından yerleştirilmiş tesadüflerden ibarettir.

Bu nedenledir ki size bugün bu alternatif teorinin okullarda, diğer iki teorinin yanında okutulmasını resmi olarak teklif etmek için yazıyorum. Aslına bakarsanız, bunu kabul etmemeniz halinde hukuki yollara başvurmak zorunda kalacağımızı söyleyecek kadar ileri gideceğim. Eminim hangi mantıktan yola çıktığımızı görüyorsunuzdur. Eğer Akıllı Tasarım teorisi inanca dayalı değil de, iddia edildiği gibi, başka bir bilimsel teoriyse, o zaman bizim teorimizin de öğretilmesine izin vermelisiniz, çünkü bu da bilime dayalıdır, inanca değil.

Bazıları buna inanmakta güçlük çektiği için, size inançlarımızdan biraz daha bahsetmem yararlı olabilir. Biz bir Uçan Spagetti Canavarının evreni yaratmış olduğuna dair kanıtlara sahibiz. Hiçbirimiz, tabii ki de, o sırada orda değildik, fakat elimizde buna dair yazılı kaynaklar var. O’nun kudretinin ayrıntılarını anlatan ciltler dolusu yazıya sahibiz. Ayrıca, bunu duymak sizi şaşırtabilir ama bizim sayımız 10 milyonu geçiyor ve daha da artmakta. Pek çok insan bizim inançlarımızın gözlemlenebilir kanıtlarla desteklenmediğini iddia ettiği için mümkün olduğunca gözden uzak olmaya çalışıyoruz. Bu insanlar O’nun dünyayı gerçekte olduğundan daha yaşlı olduğunu düşünmemizi sağlayacak şekilde yaratmış olduğunu anlamıyorlar. Örneğin, bir bilim insanı bir kalıntı üzerinde karbon-tarihlendirme testi uygulayabilir. Karbon-14’ün neredeyse u’inin elektronların Nitrojen-14’e geçişi nedeniyle tükenmiş olduğunu görür ve bu kalıntının yaklaşık olarak 10,000 yıllık olduğu sonucuna varır, çünkü karbon-14’ün yarı ömrü 5,730 yıldır. Fakat bilim insanımız farkında değildir ki, her ölçüm yapışında Uçan Spagetti Canavarı ordadır ve Makarnavi Uzvuyla sonuçları değiştirmektedir. Bunun nasıl mümkün olabildiğini ve bunu neden yaptığını ayrıntılarıyla anlatan sayısız yazıya sahibiz. O elbette ki görünmez olandır ve normal maddelerin içinden kolaylıkla geçebilendir.

Eminim şimdi öğrencilerinizin bu alternatif teoriyi de öğrenmelerinin ne kadar önemli olduğunu anlamışsınızdır. Uçan Spagetti Canavarına dair gözlemlenebilir kanıtlar olduğunu görmeleri kesinlikle çok önemli. Dahası, inançlarımızın O’nun seçilmiş kıyafetleri giyilmeden öğretilmesi saygısızca olur, ki bu seçilmiş kıyafetler tabii ki de baştan aşağıya korsan kostümüdür. Bunun önemini ne kadar vurgulasam azdır, ve ne yazık ki mektup haddinden fazla uzun olmaya başladığı için bunun neden gerekli olduğunu ayrıntılı bir şekilde anlatamayacağım. Kısaca açıklamak gerekirse, O böyle yapmazsak sinirleniyor.

Küresel ısınma, depremler, hortumlar ve diğer doğal felaketlerin korsan sayısında 1800’lerden itibaren meydana gelen azalmanın doğrudan sonucu olduğunu öğrenmek ilginizi çekebilir. İncelemeniz için son 200 yıl içindeki yaklaşık korsan sayısının ve ortalama küresel sıcaklığın karşılaştırıldığı bir grafik ekledim. Gördüğünüz gibi, korsanlar ve küresel ısınma arasında istatistiksel olarak belirgin bir ters orantı var.

Sonuç olarak, görüş ve inançlarımızı öğrenmek için zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Umarım bu teoriyi öğrencilerinize öğretmenin ne kadar önemli olduğunu anlatabilmişimdir. Bizim tabii ki de öğretmenleri bu alternatif teori konusunda eğitme imkanımız olacaktır. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum ve içtenlikle her hangi bir hukuki yola başvurmaya gerek kalmamasını umut ediyorum. Sanırım hepimiz ülkemizde ve tüm dünyadaki fen derslerinde bu üç teoriye eşit zaman ayrılacağı günleri heyecanla bekleyebiliriz; Akıllı Tasarım için üçte bir zaman, Uçan Spagetti Canavarcılığı için üçte bir zaman ve gözlemlenebilir kesin kanıtlara dayalı mantıksal çıkarımlar için üçte bir zaman.

Sevgilerimle,

Bobby Henderson, duyarlı vatandaş.

Not: O’nu bir dağ, ağaçlar ve bir cüce yaratırken betimleyen sanatsal bir çizim ekledim. Unutmayın ki, biz hepimiz O’nu yarattıklarıyız.

Uçan Spagetti Canavarı 238306_f520

_________________
Uçan Spagetti Canavarı Wiretwist1pb4
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
LiMaN
Administrator
Administrator
LiMaN

Mesaj Sayısı : 1977
Kayıt tarihi : 10/12/06

Uçan Spagetti Canavarı Empty
MesajKonu: Geri: Uçan Spagetti Canavarı   Uçan Spagetti Canavarı Icon_minitimePerş. Ocak 01, 2009 6:34 pm

süper paylaşım tşk. vasko Smile
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://liman.yetkin-forum.com
 
Uçan Spagetti Canavarı
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Akademik Forumlar :: Bilim-
Buraya geçin: