Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Nuri Bilge Ceylan

+5
taziko
duygu
parantezicihayatlar
mechulöğrencianıtı
hic
9 posters
YazarMesaj
hic
sarı
sarı
hic

Nuri Bilge Ceylan Empty
MesajKonu: Nuri Bilge Ceylan   Nuri Bilge Ceylan Icon_minitimeÇarş. Mart 14, 2007 7:34 pm

Nuri Bilge Ceylan Fotoğrafları...muhteşemler

http://www.nuribilgeceylan.com/turkeycinemascope1.php?sid=1
mechulöğrencianıtı
gri
gri

Nuri Bilge Ceylan Empty
MesajKonu: Geri: Nuri Bilge Ceylan   Nuri Bilge Ceylan Icon_minitimePerş. Mart 15, 2007 5:26 pm

Teşekkürler....
parantezicihayatlar
Moderator
Moderator
parantezicihayatlar

Erkek

Nuri Bilge Ceylan Empty
MesajKonu: Geri: Nuri Bilge Ceylan   Nuri Bilge Ceylan Icon_minitimePerş. Mart 15, 2007 5:48 pm

muhteşemler gerçekten
http://www.parantezicihayatlar.com
duygu
gri
gri

Kadın

Nuri Bilge Ceylan Empty
MesajKonu: Geri: Nuri Bilge Ceylan   Nuri Bilge Ceylan Icon_minitimeC.tesi Mart 17, 2007 11:09 am

çok beğendim mükemmeldi Wink
taziko
göşkuşağı (onursal üye)
göşkuşağı (onursal üye)
taziko

Nuri Bilge Ceylan Empty
MesajKonu: Geri: Nuri Bilge Ceylan   Nuri Bilge Ceylan Icon_minitimePtsi Mart 19, 2007 4:27 am

eee kolay Nuri Bilge Ceylan olunmuyorr.... Harikaaaaa cheers
fnd06
Moderator
Moderator
fnd06

Nuri Bilge Ceylan Empty
MesajKonu: Geri: Nuri Bilge Ceylan   Nuri Bilge Ceylan Icon_minitimePtsi Mart 19, 2007 4:41 am

fotoğraflar süper zaten filmlerinede bayılıyorum doğal adam yahu
taziko
göşkuşağı (onursal üye)
göşkuşağı (onursal üye)
taziko

Nuri Bilge Ceylan Empty
MesajKonu: Geri: Nuri Bilge Ceylan   Nuri Bilge Ceylan Icon_minitimePaz Nis. 08, 2007 5:12 am

Fotoğraf çekmek benim için terapi gibi

Nuri Bilge Ceylan "Henüz kabul etmemiş olsam da yurtdışından, Amerika dahil, film teklifleri almaya başladım" dedi.

İstanbul Film Festivali'nde bugün son filmi 'İklimler' gösterilecek olan Nuri Bilge Ceylan, uzun süredir söyleşi vermiyordu. Suskunluğunu festival kapsamında açtığı 'Sinemaskop Türkiye' sergisi için bozdu. Fotoğrafın kendisi için dinlendirici bir yanı olduğunu söyleyen Ceylan, sinemanın tersine 'yalnız yapılabilen' bu sanattan kopmamaya kararlı

OLKAN ÖZYURT (Arşivi)

İSTANBUL - Sinemadan önce fotoğraçılık yapan Nuri Bilge Ceylan bu eski aşkını adeta yeniden keşfetmiş gibi. İstanbul Film Festivali kapsamında Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde açılan 'Sinemaskop Türkiye' başlıklı fotoğraf sergisi de bunun göstergesi. Cannes'da FIPRESCI Ödülü kazanan 'İklimler' için bile söyleşi vermeyen Ceylan'la fotoğraf üzerine (sinemayı da bulaştırdık işin içine) keyifli bir söyleşi yapmamızı belki de buna borçluyuz. Nisan sonuna kadar açık kalacak sergiyle birlikte Ceylan'ın son filmi 'İklimler' de festivalde gösteriliyor. Film bugün saat 11.00'de Yeni Melek'te.
Siz önce fotoğrafçıydınız. Sonra sinema yapmaya başladınız ve fotoğraf çekmeyi bıraktınız. Neden yeniden fotoğraf çekmeye başladınız?
Sinemaya başladığım zamanlarda sinema, hayatımı daha çok işgal ediyordu. Yasalarını pek bilmediğim yeni ve büyük yabancı bir aleme girmekte olduğum düşüncesi bütün boş zamanlarımı bu konudaki eksiklerimi kapatmaya yönelik araştırmalara harcamama neden oluyordu. Nedenini tam anlayamadığım garip bir korku, kaygı ya da eksiklik duygusu yakamı bir türlü bırakmıyordu. Daha sonra sinema yerine oturmaya başlayınca sanki içimde yer açıldı.
O yere de fotoğraf gelip yerleşti. Şimdi çok daha fazla işim olmasına rağmen fotoğraf için daha kolay zaman ayırabiliyorum. Çünkü o bütün boş zamanların içine ahtapotun kolları gibi yayılan endişeden ve güvensizlik duygusundan pek eser kalmadı. Hatta film çekimleri sırasında bile fotoğraf çalışabiliyorum. Tabii yeniden başlamamda tesadüflerin de etkisi olduğunu söylemeliyim.
Nasıl bir tesadüf?
'İklimler'i çekmeyi planladığım bir dönemde Ebru ile, Kapadokya'da oturan bir arkadaşımızı ziyarete gitmiştik. Bir akşamüstü arkadaş bizi çevrede gezdirirken Ortahisar'ın -sergide var- bir fotoğrafını çektim. Öylesine. Sonra İstanbul'a dönünce baktım. Çok sevdim bu fotoğrafı. Belki aynı yöntemle çalışmaya devam edilebilir diye düşündüm. 'İklimler'i yapacak olmak bana zor gelmiyordu artık nasılsa. Sinema işi hafiften rutinleşmeye başlamıştı çünkü. O nedenini bilmediğim garip kaygı yok olup gitmişti artık. Fotoğraf zaman zaman insanı doğayla baş başa bırakan bir uğraştır. Gidersin rüzgârı hissedersin, yalnızsındır, bir huşu duygusu kaplar içini. Onları özlemişim, o yüzden terapi gibi geldi, devam ettim. 'İklimler'e mekân bakmak için Türkiye'nin çeşitli yerlerini gezerken de fotoğraf çekmeyi sürdürdüm.
Serginin başlığında sinemaya atıf da bulunuyorsunuz.
Başlangıçta 'İklimler'i sinemaskop çekmeyi planlıyordum. Bu yüzden biraz dünyaya sinemaskop formatta bakmaya başlamıştım. Mekânları gezerken ben burayı sinemaskop çekersem nasıl durur diye merak ediyordum. Biraz bu düşüncenin ve bakışın uzantısı oldu. Serginin adı olarak fotoğraftaki panoramik teriminin yerine sinema terimi olan sinemaskop'u kullanarak sinemacı kimliğimle fotoğrafçı yanımı ilintilendirmek istedim.
Nuri Bilge Ceylan'ın dünyasında fotoğraf nerede bitiyor, sinema nerede başlıyor? Fotoğraf kökenli sinemacılar genelde fotoğrafın yetmediğini söylerler.
Başlangıçta biraz böyleydi belki. Sinemaya karşı duyduğum heyecan daha fazlaydı. İyi bir filmin üzerimdeki etkisi daha derindi ve daha uzun sürüyordu. Sinema hayatımın çoğu senaryolarla cebelleşmekle geçiyor aslında. Şimdi sabahları ofise gittiğim zaman bilgisayarın başına oturuyorum. Senaryo mu yoksa fotoğraf mı gibi bir ikilemle karşılaşıyorum. Sonra bir bakıyorum elim fotoğrafa gitmiş. Çünkü fotoğrafın dinlendirici, terapi edici bir yanı var benim için. Ben fotoğrafla uğraşırken sezgilerimle hareket ederim. Zihnimi çok yormam. Ama senaryoyla uğraşırken çok yoruluyorum. Bu yüzden fotoğraf benim için bir sığınak. Oraya kaçarım dinlenirim ve sonra tekrar güç kazanıp senaryolarıma dönerim.
Fotoğraf böyle bir sığınak olduğuna göre ara vermezsiniz?
Belli bir alışkanlık oluştu. Kapadokya'da yaşadığım tesadüf artık fotoğraf çekebileceğimi, bunun benim için önemli olduğunu ve neden
önemli olduğunu hissettirdi bana. Film çekmek için iki-üç yıl cebelleşirsin, uğraşmadığın insan kalmaz. Fotoğrafta tek başınasın. Yalnız yapabileceğim bir sanattan kopmak istemem. Kaldı ki beni başlangıçta sanata yönelten öncelikle resim sanatıydı, birtakım resimler karşısında duyduğum huşu duygusuydu. İnsanı derin düşünceye dalmaya sevk
eden bir duygudan bahsediyorum.
Yol ve yolculuk ne ifade ediyor sizin için. Çünkü hem sinemanızda hem de fotoğraflarınızda bu unsunlar var?
Artık fazla şey ifade etmiyor. Eskiden böyle düşünmezdim. Seyahat edebildiğim sürece mutsuz olmam imkânsız diye düşünürdüm. Hayalim National Geographic fotoğrafçısı olmaktı. Özellikle Uzakdoğu ve Himalayalar gezilerden sonra seyahatin içimdeki o derin boşluğu dolduramayacağını hissettim. Sanki her yer birbirine benziyor, kültür değişse de insanın özü değişmiyor duygusu ben de insanın iç dünyasında derinleşmenin, orada bir yolculuk yapmanın önünü açtı. Tanıdığım insanları ve kendimi daha iyi tanımak, yeni insanlar tanımaktan daha önemli görünmeye başladı.
Dört filminiz var. Bunlar Cannes, Berlin'de yarıştı, ödüller aldı. Zeki Demirkubuz'la yeni sinemamızın en önemli iki yönetmeninden biri olarak görülüyorsunuz. Bunlar sinemaya başlamanıza neden olan o büyük heyecana nasıl etki ediyor?
Muhakkak olumsuz etkiliyordur. Kimlik, ün, para, bunlar sanatta pek hayırlı şeyler değil. Bir de yapılan işin biraz rutinleşmesi, yaşlanmak gibi şeylerle bir araya geldiğinde kuşkusuz heyecanlar biraz törpüleniyor. Yapılan filmlerin derin tutkularla ortaya çıkan kişisel eserler yerine didaktik projeler olma riski artıyor. Bütün nehirler azgın çağlayanlar olarak doğar ama hiçbiri coşup köpürerek denize ulaşamaz. Napalım. Hayat böyle. Ama belki de heyecanlar evrimlerinin ilk dönemlerini yaşayan fikirlerden başka bir şey değildir, Lermantov'un dediği gibi. Belki de iyi sanat heyecanların fikirlere dönüştüğü zamanlarda gizlidir. Böyle formülasyonlar yapıp kendimi avuturum. Bu risklerden kendimi olabildiğince uzak tutmaya çalışıp yola devam ederim.
Taşralılık ve kentlilik. Sizin filmlerinizde bunu görüyoruz. Ama iki tarafta da mutlu değiliz.
İnsanoğlunun mutsuzluk üreten bir doğası var... Ama ben taşralılık ve kentlilik üzerine film yaptığımı sanmıyorum. Senaryo yazarken bu, eksene oturttuğum bir şey değil.
O kendiliğinden ortaya çıkıyor. Çünkü ben ve çevremdekiler taşra kökenli olduğundan, taşralı özelliği olan iyi bildiğim karakterleri yazıyorum. Türkiye dünyanın taşrasında olan bir yer zaten. O yüzden taşralılık duygusu kanımıza sinmiş. Ne yapsak bir yerden çıkıyor.

'Sinema diliyle de uğraşan bir insanım'
Filmleriniz Fransa'da Türkiye'den daha çok izleniyor. Bu neden kaynaklanıyor?
Ben sinema diliyle de uğraşan bir insanım. Böyle bir uğraş genellikle insanı biraz konvansiyonel olandan, dolayısıyla gişeden uzakta tutuyor. Doğal bu. Ama gülü seven dikenine katlanır. Bu yüzden şikâyetim yok. Farklı anlatım tarzlarına açık olan izleyici sayısı Batı'da tabii ki bize göre daha fazla. Sinema oralarda keşfedilip, daha çok şey denenmiş, sinema kültürü üzerinde daha uzun yollar kat edilmiş. Seyirci farklı anlatım biçimlerine daha aşina kılınmış. O yüzden bu tip arayışlar daha çok izleniyor, ödüllendiriliyor ya da üzerinde duruluyor. Filmlerimin Batı'da daha çok izleniyor oluşu bu nedenle sürpriz sayılmamalı. Kiarostami, Kim Ki Duk ya da Tsaqi Ming Liang gibi ayrıksı yönetmenler için de durum aynı.
Peki Cannes'da ödül almanızın ne gibi etkilerini görüyorsunuz?
Bu ödül kapıları açtı. Tüm dünyada sinema çevrelerinde tanınmamı sağladı bir anda. Yapımcılar daha koşulsuz benimle ilgilenmeye başladı. Henüz kabul etmemiş olsam da yurtdışından Amerika dahil birtakım film teklifleri almaya başladım. Olguların gerçek niteliklerinden çok üzerine yapışmış etiketlerin daha önemli olduğu bir dünyada yaşadığımız için belli bir kimlikle yola çıkıyorsanız yaptığınız şey çok sorgulanmıyor. Dolayısıyla gerçekten yapmak isteyebilecekleriniz konusunda özgürlüğünüz artıyor bir bakıma. Evet. Ödüller çok işe yarayabilir ama ödül spekülasyonları yapmak, ya da ödüllerde bir adalet aramak kadar manasız bir şey olamaz. Sinema yapmak benim için ciddi bir iştir ama bu işin ödül ve şatafatlı tarafını tamamen bir oyun gibi görmek ve fazla anlam yüklememek lazım
LiMaN
Administrator
Administrator
LiMaN

Nuri Bilge Ceylan Empty
MesajKonu: Geri: Nuri Bilge Ceylan   Nuri Bilge Ceylan Icon_minitimeSalı Nis. 10, 2007 1:34 pm

NURİ BİLGE CEYLAN

Nuri Bilge Ceylan Returninghomeal9

Nuri Bilge Ceylan Curvedstreet

Nuri Bilge Ceylan Twoschoolchildren

Nuri Bilge Ceylan Footballplayers

Nuri Bilge Ceylan Girlwithgreenscarf
https://liman.yetkin-forum.com
flyingcoffin
Moderator
Moderator
flyingcoffin

Erkek

Nuri Bilge Ceylan Empty
MesajKonu: Geri: Nuri Bilge Ceylan   Nuri Bilge Ceylan Icon_minitimeÇarş. Nis. 25, 2007 2:05 am

çok güzeller yaw biz de böyle olabilecek miyiz acaba?!!!!!!!!
LiMaN
Administrator
Administrator
LiMaN

Nuri Bilge Ceylan Empty
MesajKonu: Geri: Nuri Bilge Ceylan   Nuri Bilge Ceylan Icon_minitimeÇarş. Nis. 25, 2007 5:38 am

Nuri Bilge Ceylan Motorcycleboy
https://liman.yetkin-forum.com
d.meltem
sarı
sarı

Nuri Bilge Ceylan Empty
MesajKonu: Geri: Nuri Bilge Ceylan   Nuri Bilge Ceylan Icon_minitimeCuma Mart 21, 2008 8:11 am

hepsi çok iyi .

Nuri Bilge Ceylan
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-